Dla większości osób zajmujących się magazynowaniem planowanie dokowania jest codziennym zadaniem, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak dobry jesteś w zarządzaniu harmonogramami dokowania w swoim magazynie? Czy rzeczywiście robisz to w najbardziej efektywny i najprostszy sposób?
Dzięki naszym klientom i partnerom z całego świata byliśmy w stanie przeanalizować różne praktyki związane z planowaniem pracy dokach przeładunkowych. W rezultacie zidentyfikowaliśmy trzy ogólne poziomy planowania pracy w dokach, które znajdują zastosowanie w 95% magazynów i centrów dystrybucyjnych. Sprawdź, na jakim poziomie są Twoje metody planowania dokowania i dowiedz się, jak dobre są one w porównaniu z tysiącami innych.
Pierwszy poziom w planowaniu prac w dokach można określić jako obsługa przede wszystkim ręczna. W tym przypadku planowanie pracy doków jest w pełni oparte na ręcznych i powtarzalnych czynnościach, takich jak wykonywanie połączeń telefonicznych lub wysyłanie wiadomości e-mail w celu zarezerwowania doku, a następnie zapisywanie tych informacji w papierowym harmonogramie.
W przypadku obsługi ręcznej wszystkie informacje przetwarzane są przez osobę – ktoś musi odebrać informacje dotyczące przesyłek i ręcznie przekazać lub wprowadzić te dane do systemu. Nie zaskakuje fakt, że jest to raczej mało efektywny sposób pracy – ludzie popełniają przecież błędy przy wprowadzaniu danych, zapominają o tym, że powinni zadzwonić lub zapominają odpowiedzieć na e-maile.
Ten sposób pracy wymaga dużej koordynacji, szybkiej reakcji, dbałości o szczegóły i często powoduje wiele stresu.
Drugi poziom polega na korzystaniu ze współużytkowanych kalendarzy i arkuszy kalkulacyjnych. Zamiast dzwonić lub wysyłać wiadomości, aby poinformować o przyjeździe ciężarówki, zainteresowane strony wprowadzają te informacje do współdzielonego kalendarza lub innego wspólnie obsługiwanego pliku. Najpopularniejsze z nich to kalendarz Google i arkusze kalkulacyjne Excel.
Metoda ta jest szybsza niż metoda ręczna, ponieważ rezerwacja doku może być dokonywana bezpośrednio przez przewoźnika – pracownik magazynu nie musi już odbierać tych informacji i wprowadzać ich do systemu. Jednak takie podejście jest również podatne na błędy i nie jest zbyt elastyczne, jeśli chodzi o wprowadzanie różnych zmian. Problem polega na tym, że żadne z tych narzędzi nie zostało stworzone konkretnie z myślą o operacjach planowania prac w dokach.
Sporządzanie harmonogramów dokowania może wiązać się z różnymi ograniczeniami i zasadami, które muszą być przestrzegane. Wymaga stałej komunikacji z uczestnikami procesów, różnych poziomów dostępu do edytowania harmonogramu, a poza tym należy pamiętać, że przesyłki mogą zawierać informacje wrażliwe, których gromadzenie, edytowanie i udostępnianie jest bardzo ważne. Część zadań związanych z fakturowaniem, umowami, udostępnianiem dokumentów przewozowych jest nadal częściowo wykonywana ręcznie. Półautomatyczne podejście do tworzenia harmonogramów dokowania można porównać do stosowania niewłaściwych narzędzi do wykonania zadania.
Trzeci poziom to korzystanie z oprogramowania opracowanego konkretnie na cele tworzenia harmonogramów dokowania. Nie wykonuje się tutaj żadnych ręcznych i powtarzalnych zadań, minimalizuje się możliwość wystąpienia błędów i prawie wszystko jest zautomatyzowane. Kierownik magazynu konfiguruje harmonogram magazynu, określając żądane reguły lub ograniczenia, a następnie wysyła linki do przewoźników. Natomiast przewoźnicy muszą się zalogować i wybrać preferowane i dostępne godziny dostawy. Specjalistyczne oprogramowanie do tworzenia harmonogramów dokowania automatyzuje większość komunikacji między przewoźnikiem, kierownikiem magazynu i kierowcami. Ponadto informacje te mogą być widoczne dla pracowników ochrony i innych osób trzecich uczestniczących w procesie. Oprogramowanie to można również zintegrować z innymi używanymi systemami, aby uzyskać większą synergię i wydajność.
Jak zatem wyglądają Twoje procedury związane z planowaniem pracy w dokach? Jeśli Twoje praktyki planowania pracy doków są na poziomie 1 lub 2, to wiele możesz poprawić. Jest to również świetna okazja do usprawnienia operacji w swoim magazynie.
Wdrożenie oprogramowania do tworzenia harmonogramów dokowania skraca zazwyczaj czas operacyjny o 70% i pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów transportu. Ogranicz pracę ręczną, skróć kolejki ciężarówek oraz zmniejsz kary za opóźnienia i przestoje.
Porozmawiaj z naszymi ekspertami, aby dowiedzieć się więcej!